دید بد با تضرع و استغفار عمل کرد

آیا دید بد با دعا و استغفار عمل می کند؟ و اگر در خواب دید ناخوشایندی از او عیادت کند، چگونه باید عمل کند؟ کابوس ها از جمله رویاهایی هستند که به دیدن بسیاری از افراد می آیند، اما این خواب ها نسبت به خواب های دیگر ترسناک تر و ناراحت کننده تر هستند، بنابراین از طریق امتحان کنید متوجه می شویم که آیا می توان با استغفار و تضرع این رؤیا را برطرف کرد یا خیر؟

دید بد با تضرع و استغفار عمل کرد

در طول خواب طبیعی است که انسان رؤیاها و رویاهای زیادی ببیند که ممکن است نشانه هایی داشته باشد یا ناشی از مشغول شدن ضمیر ناخودآگاه به چیزی باشد تا زمانی که آن را به صورت خواب بیرون نیاوردم یا ممکن است کابوس و کابوس خواب آزاردهنده‌ای است که برای صاحبش یا یکی از نزدیکانش شر بزرگی به همراه دارد و در مورد کابوس فقط نجوای شیطان است که روح را به ترس و بدگمانی مبتلا کند.

همچنین قصد دارد از این کابوس، اصحاب کابوس را به آنچه می بیند در مورد بسیاری از عبادات و امور دیگر که مهمتر از آن است مشغول سازد و لذا وقتی مسلمانی کابوس می بیند از آنچه باید بکند آگاه نیست. و تا آنجا که می تواند سعی می کند این کابوس ها را از خود دور کند و ممکن است با دعا و استغفار به این فکر کند که آیا بینایی بد است یا خیر.

در واقع بله همانطور که قبلاً اشاره کردیم این کابوس ها جز یکی از کارهای شیطان نیست و به همین دلیل هنگام استغفار و پناه بردن به خداوند متعال از شر شیطان ملعون، شیطان از روح مسلمان دور می شود. علاوه بر این، دعا به درگاه خداوند متعال در هر زمان و برای هر هدفی در دسترس و مستجاب است، مهم نیست که هدف دعا چقدر ساده باشد.

بنابراین، برای مسلمان جایز است که از خداوند متعال دعا کند که این کابوس ها و شر آنها را از خود و خانواده اش و کسانی که دوستشان دارد منحرف کند، زیرا آیات فراوانی در قرآن کریم وجود دارد که مردم را به استغفار بسیار تشویق می کند. تا بنده به پروردگارش نزدیک شود و زمزمه ها و کنایه های شیطان را که باعث دیده شدن این کابوس ها می شود از او دور کند.

همچنین بخوانید : تعبیر خواب دعا برای شخص

مسلمان اگر کابوس ببیند چه کند؟

در زمینه صحبت از بدبینی ها، هنگام تحقیق در مورد خواب های بد در سیره پیامبر، به دعا و استغفار عمل کنید، متوجه می شویم که رسول خدا صلی الله علیه و آله بیش از یک حدیث شریف که مؤمن را راهنمایی می کند، از خود بر جای گذاشته است. به روش صحیحی که برای مقابله با چنین کابوس هایی باید دنبال شود.

از او – رضی الله عنه – روایت شده که فرمود: رؤیا از جانب خداست و خواب از شیطان است، پس اگر یکی از شما خوابی ببیند که از آن بیزار است، تف به سمت چپ خود بیندازد و از آن به خدا پناه برد که ضرری به او نمی رساند. ” [رواه أبو قتادة الحارث بن ربعي في صحيح البخاري] در تفسیر این حدیث درمی یابیم که نکاتی از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وجود دارد که بهترین راه برای رهایی از کابوس علاوه بر دعا و استغفار است که به شرح زیر است:

 • در ابتدای حدیث شریف پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند که اگر در خواب چیزی ببیند که از دیدن آن بدش می آید از شیطان و تلقینات اوست پس نباید از شیطان پیروی کنید و مطمئن باشید که او نمی تواند به او آسیب برساند مگر اینکه خدا بخواهد.
 • همچنین رسول خدا به ما دستور داد که هنگام دیدن کابوس و بیدار شدن از خواب، بیننده از سمت چپ به کتف خود نگاه می کند و هوا را از دهان خود بیرون می دهد که گویی سه بار تف می دهد تا از گوش خود و زمزمه های او دور شود. شیاطین
 • سپس وضو می گیرد و دو رکعت نماز می خواند تا آرام شود و آرامش پیدا کند.
 • همچنین بخوانید : تفاوت بین رویا، رویا، خودگویی و کابوس

  نکاتی در مورد دیدن کابوس در خواب

  علاوه بر موارد ذکر شده، یک سری نکات نیز وجود دارد که برای جلوگیری از دیدن کابوس ها و مصون ماندن او از بلاهایی که فکر می کند به خاطر این کابوس ها به سراغش می آید، باید رعایت شود و مهم ترین این نکات است. عبارتند از:

 • اگر یکی از آنها کابوس یا خوابی ببیند که برایش خوشایند نیست و آرزو کند که در واقعیتش محقق نشود، نباید آن را به کسی بگوید، و این نیز از چیزهایی است که رسول خدا صلی الله علیه و آله صلوات الله علیه در حدیث شریف گذشته توصیه شده است.
 • ترجیحاً خوابیدن در حالی است که شخص در حالت طهارت است و وضوی خود را از دست نداده است.
 • خواندن دعای قبل از خواب که یکی از آداب خواب است که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله به آن سفارش کرده است. به نام تو ای پروردگار من پهلوی خود را به زیر می اندازم و در تو آن را برافراشتم، بندگان صالح تو».
 • بقیه آداب خواب را رعایت کنید و به پهلوی راست بخوابید.
 • ذکر ذکر قبل از خواب که عبارت است از سه مرتبه خواندن سوره اخلاص و مؤذتین و خواندن آیات الکرسی و آیات آخر سوره بقره.
 • گفتن سبحان الله و الحمدلله و الله سی و سه مرتبه بزرگتر است.
 • درود بر حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم.
 • سپس سر و صورت و آنچه از بدن موجود بود با کف دست پاک کرد.
 • اگر انسان به پهلوی راست بخوابد و کابوس ببیند و بیدار شود باید به پهلوی چپ بخوابد و یا برعکس.
 • استقامت در ذکر صبح و شام در هر روز لازم است و از مهمترین فضیلت های آن این است که از صبح تا شام مسلمان را از شر انس و جن که ممکن است به او برسد حفظ می کند.
 • همچنین بخوانید : تعبیر خواب کتک زدن پدر به دخترش

  آیات قرآن و گفتگو در مورد فضیلت دعا

  در مطالب پیش گفته، با صحبت از بدبینی ها، با دعا و استغفار عمل کنید و بعد از اینکه تأیید کردیم که دعا و استغفار واقعاً ممکن است به رهایی از کابوس کمک کند، علاوه بر رعایت نکات و دستوراتی که قبلاً ذکر شد، پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم. رضی الله عنه ما را ترغیب کرد که اینک به ذکر دسته ای از احادیث می پردازیم آیات نبوی و قرآنی که ثابت می کند خداوند متعال بندگان خود را به استغفار و استغفار و استغفار و استغفار و استغفار و تضرع که از بزرگ ترین دعاها به شمار می رود. اعمال عبادی:

 • خداوند متعال در سوره آل عمران فرمود: {و كسانى كه چون مرتكب كار زشتى شوند يا به خود ستم كنند، خدا را ياد مى كنند و براى گناهان خود آمرزش مى خواهند، و چه كسى جز خدا گناهان را مى آمرزد، در حالى كه مى دانند، بر آنچه انجام داده اند اصرار مى ورزند. [آل عمران: الآية 135]
 • خداوند متعال در مورد دعا می فرماید: {و پروردگارت گفت: مرا بخوانید تا شما را اجابت کنم، همانا کسانی که از عبادت من تکبّر می ورزند، با تحقیر وارد جهنم می شوند. [سورة غافر: الآية 60]
 • خداوند می فرماید: {و اگر از پروردگارتان آمرزش بطلبید و سپس به سوی او توبه کنید، تا مدت معینی به شما عنایت می کند و هر کس را که فضل دارد فضلش را می دهد.» [سورة هود: الآية 3]
 • خداوند می فرماید: {و پروردگارت را بسیار یاد کن و در شام و صبح او را تسبیح گوی.} [سورة آل عمران: الآية 41]
 • در مورد احادیث ذکر شده در سنت، آنها چنین بودند:

 • از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم روایت شده که فرمود: «نماز عبادت است». [رواه النعمان بن بشير بإسنادٍ صحيح]
 • ابوهریره روایت می کند که پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: به خدا سوگند روزی بیش از هفتاد بار از خداوند طلب آمرزش می کنم و به سوی او توبه می کنم». [رواه أبو هريرة بإسنادٍ صحيح]
 • از ابوبکر صدیق رضی الله عنه روایت شده که فرمود: به رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم عرض کرد: به من دعایی بیاموز تا در نمازم بخوانم، کسی جز تو نیست، پس مرا با آمرزش خود ببخش و برای خودت بر من رحم کن. آمرزنده مهربانند.»
 • خواب بد با دعا و استغفار از جملاتی که اعتبار آن در روایات و آیات قرآنی که حاکی از اهمیت دعا و استغفار و توبه و بازگشت به درگاه خداوند است مشهود است، علاوه بر کار با نصایح فوق الذکر صرف می شود. زمزمه های شیاطین را یک بار برای همیشه از بنده دور کن.

  نوشته های مشابه

  دکمه بازگشت به بالا